Sayfayı FaceBook'ta Paylaş

  Tom ve Jerry Vikipedi :)

  Paylaş
  avatar
  burak22
  Forum Çocuğu
  Forum Çocuğu

  Aktiflik :
  30 / 99930 / 999

  Mesaj Sayısı : 68
  Forum Puan : 91
  Rep Puanı : 0
  Kayıt tarihi : 01/08/10

  ads Tom ve Jerry Vikipedi :)

  Mesaj tarafından burak22 Bir Çarş. Ağus. 18, 2010 9:38 pm

  Tom & Jerry, William Hanna ve Joseph Barbera tarafından yaratılmış kısa filmler serisi halinde, ev kedisi Tom (tam adı Thomas) ile onunla aynı mekanı paylaşan ev faresi Jerry arasında geçen şiddetli ve komik mücadeleleri anlatan animasyon serilerinin genel adıdır. İlk Tom ve Jerry animasyonu 1940 yılında yapılmıştır. Hanna ve Barbera ikilisi, Hollywood'da bulunan MGM çizgi film stüdyosunda 1940 ile 1957 arasında 114 kısa film yazıp yönetmişlerdir. Bunlardan on üçü akademi ödülüne aday gösterildi, yedisi En İyi Kısa Animasyon Filmi Akademi Ödülü aldı.[1]
  Metro-Goldwyn-Mayer çizgi film stüdyosunun kapanmasından sonra, 1960 yılında Tom ve Jerry filmlerinin yapımcılığını Gene Deitch devraldı ve filmler Batı Avrupa'da yapılmaya başlandı. 1963 yılında Tom ve Jerry, yapımcılığını Chuck Jones'in almasıyla tekrar Hollywood'a geldi. Kısa film serilerinin sonlandığı 1967 yılına gelindiğinde toplam 161 kısa film yapılmıştı.[1]
  1970'li yıllara gelindiğine Hanna-Barbera birlikte bir film stüdyosu kurdular ve filmler televizyona taşındı. Seksenlerde ve Doksanlı yıllar boyunca çeşitli TV şovları gösterildi. Uzun filmler yapıldı ve özel şovlar yapıldı. Günümüzde ise Tom ve Jerry'nin hakları Warner Bros. şirketine aittir ve 2006'dan beri Tom and Jerry Tales adıyla yeni seriler yapılmakta ve ABD'de çeşitli televizyon kanallarında gösterilmektedir


  Konusu ve Formatı [değiştir]

  Konu genellikle bir olayın üzerinde gelişir. Ev kedisi Tom ile evin yiyeceğiyle beslenen ve küçük bir yuvada yaşayan Jerry'nin kavgasıdır. Tom her seferinde Jerry'yi avlamaya çalışır ancak hiçbirinde başarılı olamaz ve Jerry akıl oyunlarıyla her zaman galip gelmeyi başarır. Tom'un ise galip geldiği zamanlar oldukça nadirdir.
  Tom ve Jerry filmlerinde, Jerry ve Tom sürekli birbirlerine abartılı ve can yakan şakalar yaparlar. Jerry, Tom'un kafasını panjura sıkıştırma, kuyruğunu kapana, elektrik prizine sokma gibi şakalar yapar. Bunun yanında patlayıcı, balta, çekiç, zehir, kalem, kâğıt gibi araçları kullanarak Tom'a karşı galip gelmeye çalışır. Tom ise Jerry'ye karşı ev araç gereçlerini ve eline geçirdiği her şeyi silah olarak kullanır. Kapan, zehir, ütü, tost makinasıbalta veya demir kapanlar toplar silahlar gibi. [2] Tüm popüleritesine rağmen, içerdiği aşırı şiddet Tom ve Jerry'nin eleştirilere maruz kalmasına neden oldu. [3] Ancak tüm şiddet içeriğini rağmen kan veya yaralanma sahneleri gösterilmedi.[4] Jerry farklı farklı yerlerde kendisine yuva yapabilen bir faredir ve tek amacı yuvasında rahatça yaşamaktır. Kaybedecek herhangi bir şeyi yoktur. Tom ise hem Jerry'yi yakalamak hem de eve herhangi bir zarar vermemesi gerekmekte kırılan eşyaları da kimseye duyurmadan tamir etmek zorundadır.
  Filmlerde müzikler çok önemli bir unsurdur. Çünkü diyaloglar yer almadığından verilmek istenen mesaj görsel ve işitsel olarak anlatılması gerekir. Bu yüzden filmlerde heyecanı ve duyguyu daha iyi ifade etmek amaçlı geleneksel fon müzikleri kullanılır. Filmlerde kahkaha, feryat veya soluk alıp verme gibi efektler klakson veya diğer müzik enstrümanlar kullanılır. Bunun yanında Tom'un sevgilisine söylediği, karakterlerin neşeli olduklarında mırıldandıkları şarkılar vardır bunlarda genelde MGM'ye ait filmlerden alınır. Genelde pop, caz ve klasik müzikten oluşur.
  Karakterler [değiştir]  Tom ve Jerry, 1944'te yayınlanan ve akademi ödülü alan Mause Trouble isimli kısa filmden bir sahne
  Tom ve Jerry [değiştir]
  Tom, Mavi Rus kedisi cinsi, sevilen ve güvenilir bir ev kedisidir. Jerry, Tom ile aynı evi paylaşan küçük kahverengi bir faredir. Tom öfkeli, alıngan ve bir o kadar da sakar bir kedidir. Tom da en az Jerry kadar zekidir ama çok ağırdır. Jerry ise özgür, kurnaz, fırsatçı,akıllı bir faredir. Çok enerjik ve zekidir. Tom'dan daha kıvrak bir zekâya sahiptir. Jerry, Tom ile mücadelesinde genellikle galip gelirken, Tom ise çoğu zaman mağlubiyetten kurtulamaz. Buna rağmen yılmadan usanmadan Jerry'yi yakalama planlarına devam eder. Tom ya da Jerry filmlerde fazla konuşturulmamıştır. Ancak Tom bazı serilerde dişi kedilere şarkı söyleyebilmiştir. Tom'un şarkı söylerken aksanı ünlü Fransız oyuncu Charles Boyer'e benzetilmiştir.[kaynak belirtilmeli]
  Bunun dışında karakterlerin özellikle Tom'un üzüldüğü ve çaresiz kaldığı zamanlarda konuştuğu görülür. Örneğin; II. Dünya Savaşı'nın propagandası olan Don't you believe it adlı slogan 1940'larda kullanıldı. Jerry ise yalnızca 1956'da yapılmış bir kısa filmde konuşturulmuştur. Bunun dışında her ikisinin de konuşturulduğu tek film 1943 yapımlı The Lonesome Mouse (Yalnız Fare)'dir.
  Diğer karakterler [değiştir]
  Filmlerde diğer karakterler Tom'un arkadaşları, köpekler, kuş, ördek, balık gibi Tom'un avlamayı hedefledikleri ve insanlardır. Filmlerde insanlar fazla görülmez, görüldüğü filmlerde ise (örn. The Cat Concerto) ana karakterlerin belirgin durması için gölge şeklinde veya kısmen gösterilir. Karakterlerin çoğu aslında bir iki seri için geçici olarak konmuş ancak izleyici tarafından kabul görünce devamlı karakterler haline gelmişlerdir.


  Butch
  Butch [değiştir]
  Butch, siyah beyaz renkte bir sokak kedisidir. Yemek, ev ve sevgili konusunda Tom ile çekişir ve bu yüzden Tom'un bir numaralı düşmanıdır. İlk olarak 1943'te Baby Puss adlı kısa filmle dahil olmuştur, kötü, uyuz ve çıkarcı bir kedi olarak seyircinin karşısına çıkar ve genelikle sokak çöplüğünde yaşar. 17 kısa filmde canlandırılmıştır.[5]


  Toodles Galore
  Toodles [değiştir]
  Tom ve Jerry filmlerinin çekici, güzel beyaz dişi kedi karakteridir. Tom'un ilgi duyduğu dişi kedidir. Butch ile Tom onu paylaşamazlar ve Tom genelde mağlup olan taraftır. Lana Turner'in Week-End at the Waldorf isimli filmde canlandırdığı Bunny Smith isimli karakterden esinlenerek yaratılmıştır. 4 kısa filmde canlandırılmıştır. Filmlerde hiç diyaloğa girmemiştir.[6]


  Tuffy
  Tuffy [değiştir]
  Tuffy ya da Nibbles, adlı karakter Tom ve Jerry filmlerinin bebek bezli yavru faresidir. İlk olarak 1946'da The Little Orphan isimli filmde ortaya çıkmıştır. Jerry'nin küçük kardeşidir. 13 kısa filmde yer almıştır. Eski İngilizce aksanıyla konuşturulmuştur.


  Spike ve oğlu Tyke
  Spike ve Tyke [değiştir]
  Spike, Tom ve Jerry filmlerinin İngiliz Buldoğu cinsi, kızgın ve saldırgan bekçi köpeğidir. Kedilerden hiç hoşlanmaz, fakat farelere sempati duyar. Tom'un bir çok konuda rakibidir. İlk kez 1942'de serilere katılmış ve 28 kısa filmde canlandırılmıştır. Filmde sık konuşan bir karakterdir seslendirmesini Daws Butler ve daha sonra Jimmy Durante yapmıştır.
  Tyke, Spike adlı köpeğin yavrusudur. Her ikisi de aynı tarihlerde seriye katılmışlardır. Daha sonra Spike ve Tyke adlı ayrı bir kısa filmde yer almışlardır. Tyke serilere 1946'da katılmış daha sonra babası Spike ile sadece kendi serüvenlerinin olduğu başka bir animasyonda yer almışlardır.


  Mamy Two Shooes.
  Mammy Two Shoes [değiştir]
  Mammy Two Shoes, siyahi Amerikalı, orta yaşlı bir ev hizmetçisidir. Tom ve Jerry filmlerinde yüzü görünmez. Tom'u süpürgeyle döver ve ona genellikle kötü davranır, fareden korktuğu zamanlar sandelyeye çıkar. Karakterin seslendirmesini Lillian Randolph yapmıştır. 19 kısa filmde canlandırması yapılmıştır.


  Quacker
  Quacker [değiştir]
  Quacker, Tom ve Jerry filmlerinde 1950 ile 1957 yılları arası canlandırılmış, sarı renk tüylü, turuncu gagalı ördek yavrusudur. Seslendirmesini Red Cofee adlı ses sanatçısı yapmıştır. Yedi adet kısa filmde canlandırılmıştır. Genelde annesinin kaybettiği, Jerry'nin ise onu Tom'un elinden kurtarmaya çalıştığı bir karakter olarak canlandırılmıştır. Bir bölümde de yanlışlıkla yumurtasının üstüne oturduğu için annesi olduğunu sanar ve Jerry onu Tom'un ellerinden kurtaramamıştır.


  Meathead
  Kedi'nin [değiştir]
  Kedi'nin, Tom ve Jerry filmlerine 1943]] yılında katılmış, Turuncu sokak kedisidir [[. Tom'un rakibidir. Butch ile Birlikte sokak çöplüğünde Yaşar. 7 Kisa filmde canlandırılmıştır.
  Tarihi ve Evrimi [değiştir]

  Hanna-Barbera dönemi (1940 – 1958) [değiştir]


  Tom and Jerry serilerinin yaratıcıları/yönetmenleri William Hanna ve Joseph Barbera ile kazandıkları yedi Akademi Ödülü.
  William Hanna ve Joseph Barbera 1930'larda MGM çizgi film stüdyosunda çalışmalarına başladılar. Barbera senaryo ve karakter tasarımıyla ilgilenirken, Hanna da ona eşlik ediyor ve yönetmenliklerini yapıyordu. İlk olarak tüm toplumlarda yer alan kedi fare anlaşmazlığını film yapmayı düşündüler[kaynak belirtilmeli] ve Tom ve Jerry serisinin ilk filmi olan Puss Gets The Boot adlı kısa filmi yaptılar. Bu filmde Jasper adlı ev kedisi evdeki kemirgenleri yakalamaya çalışır ancak başarılı olamadığı gibi evdeki eşyalara zarar vermektedir bunun üzerine evin sahibi tarafından kovulur.
  Film gösterime sokulmadan önce Hanna ve Barbera'nın bazı endişeleri vardı.[kaynak belirtilmeli] Bunlardan en önemlisi, "Zaten bu kadar kedi-fare kovalamacasını anlatan film ve animasyon varken bu filmler ne kadar tutulurdu?". Tüm bu endişelere rağmen ilk film gösterime girdi ve En İyi Kısa Animasyon Filmi Akademi Ödülüne aday gösterildi.


  İlk Tom ve Jerry animasyonu olan "Puss Gets The Boot" dan bir görüntü
  Bunun üzerine yapımcı Fred Quimby, Hanna ve Barbera'ya yeni animasyon serilerini çekmelerini bildirdi. Böylece ikili çalışmalarına hız verdi ve yeni isim arayışlarına yöneldi. Hanna-Barbera ikilinin isimlerini değiştirme kararı aldı ve yarışma açtı.Bunun üzerine önerilen isimler şapkaya konulara çekildi ve John Carr isimli animatörün önerdiği isim olan Tom ve Jerry çıktı.John Carr 50 dolar ile ödüllendirildi ve onun önerdiği isimler verilmiş oldu.[7] 1941'de ise The Midnight Snack adlı ikinci film yapıldı. Yapımcı ve yönetmen Hanna ile Barbera idi ancak filmlerin sahibi MGM stüdyosuydu.


  Bir Tom ve Jerry serisi olan "The Cat Concerto" filmi 1946'da akademi ödülü aldı.
  Tom ve Jerry, piyasada bulunan, senaryo ve karakter olarak neredeyse birbirinin aynısı olan kedi fare kovalamacısını işleyen birçok filme rağmen, yedi Akademi Ödülü almayı başardı.[8]
  Hanna ve Barbera ikilisinin tasarladığı ve çizdiği 13 Tom ve Jerry serisi (ilk film de dâhil) film Akademi ödülüne aday gösterildi ve bunlardan yedisi akademi ödülü aldı.
  Gene Deitch dönemi (1960 – 1962) [değiştir]
  1960 yılında Tom ve Jerry filmlerinin gösterim hakkını Gene Deitch ve William L. Snyder devraldı. Bu ikili Tom ve Jerry filmlerini okyanusun diğer tarafında, Çekoslovakya'da yaptı. Bu dönemde ikili 13 film serisi yaptı.
  Bu dönemde izleyicilerin alışık olmadığı bazı değişiklikler meydana geldi. Bunlar karakterlerin hareketlerinin hızlanması, diyalogların fazlalaşması ve film müziklerini pek yer verilmemesi gibi değişiklerin yanı sıra karakterin renklerinde soluk ve dalgalı efektler Gene Deitch'in eleştiri almasına sebep oldu.
  Chuck Jones dönemi (1963 – 1967) [değiştir]


  Chuck Jones'in yapımcılığını yaptığı filmden bir görüntü.
  1963'te Tom ve Jerry filmlerinin gösterim hakkını 30 yıllığına Bugs Bunny, Daffy Duck ve daha bir çok ünlü animasyon filminin yapımcısı Chuck Jones devraldı. Jones partneri Led Goldman ile birlikte 12 çizgi animasyona imza attı.
  Jones bu dönemde Tom ve Jerry filmlerine kendi stilini adapte etti. Tom ve Jerry güldürü konusunda favori çizgi filmler arasına girdi. Karakterler üzerinde yapılan küçük ama hoş değişiklikler ilgi sebebi oldu. Öyle ki Jerry'nin kulakları ve gözleri büyütüldü, Tom daha kalın bir kürke ve daha az bıyığa sahip oldu. Jones daha önce çalıştığı ekip arkadaşlarını da Tom ve Jerry'nin kadrosuna dahil etti.
  Tom and Jerry televizyonda [değiştir]
  1965 başlarında, Tom ve Jerry filmleri üzerinde ağır değişiklikler yapılmış ve bu formlarla televizyon yayını yapılmıştır. En önemli değişiklik olarak Mammy two shoes karakteri daha ince ve beyaz bir kadına dönüştü. Karakterin seslendirmesini June Foray adlı sanatçı devraldı. Bu değişiliklerden sonra Tom ve Jerry'nin yeni serisinin filmleri CBS kanalında iki yıl boyunca her pazar yayınlandı.
  Tom and Jerry'nin yeni sahipleri [değiştir]
  1986 yılında Turner Entertainment şirketi MGM sütüdyosunu satın aldı. Ancak Tom ve Jerry filmlerinin mülkiyet hakkını daha sonra kazandı. Böylece Turner şirketine ait TBS, TNT, Boomerang TV ve Cartoon Network gibi kanallarda gösterime başlandı.
  Sansür [değiştir]
  Tom ve Jerry filmlerinde bazı konular büyük tepkilere ve sansürlere maruz kaldı. Özellikle filmlerde kullanılan şakalar örneğin herhangi bir patlamadan sonra karakterlerin yüzünün "karayüz" şekline gelmesi, evin hizmetçi karakterinin fare fobisi olan bir siyahi olması gibi olgular sansürleri ve yasakları da beraberinde getirdi. Öyle ki başta ABD olmak üzere bir çok ülkede üzerinden yıllar geçmesine rağmen bu filmler tekrar montajlandı.[9] [10] Ayrıca 2006 yılında İngiltere'de izleycilerin şikayeti üzerine Ofcom adlı kuruluş Tom ve Jerry'nin sigara içtiği sahnelerin küçüklere kötü örnek olduğunu söylerek sansürlenmesini istedi ve bunun üzerine bu sahneler tekrar montajlandı.[11][12]
  Diğer televizyon gösterileri, özel ve tiyatral gösteriler [değiştir]  1975'de yayımlanan Tom and Jerry Show başlığı
  1975 yılında Hanna-Barbera ikilisi tekrar biraraya geldi ve Cumartesi sabahları yayınlanacak olan yeni bir program yaptılar. Tom ve Jerry şov adlı filmler ABC kanalında her hafta sonu sabahı 2 yıl boyunca yayınlandı. Hanna-Barbera bu şovlarla çocuklara düşmanlığın ve şiddetin arttığı yıllarda bunların yanlış bir şey olduğunu göstermeyi amaçladılar.[13] Daha sonraki yıllarda 1980'de ise Tom ve Jerry Komedi Şov adlı film serileri televizyonlarda gösterilmeye başlandı. Bu filmlerde biraz değişiklik yapılarak kovalama formatı slapstick yapıldı. Yine aynı şekilde bu şovda iki yıl sürdü ve 4 Eylül 1982'de son buldu.


  Hanna-Barbera ikilisinin 1990 – 1993 yılları arasında yaptığı Tom ve Jerry Kids
  Tom ve Jerry 1982'den 1990'a kadar verdiği sekiz yıllık aradan sonra tekrar Fox adlı TV kanalında izleyicilerle buluştu. 1990 yılında Tom ve Jerry Kids adlı şovlar başladı ve üç yıl boyunca çeşitli kanallarda yayınlandı.[14]
  2005 yılında Tom ve Jerry serilerinin 65.yıldönümü için Joseph Barbera tarafından özel bir film tasarladı (The KarateGuard) ve bunu Los Angeles sinemalarında 27 Eylül 2005 tarihinde gösterime soktu. Bu Barbera'nın ilk kez tek başına çizip tasarladığı filmdi.


  Tom ve Jerry Masalları
  2006 yılının ilk yarısında Tom ve Jerry Masalları Warner Bros. tarafından otuz bölümlük yeni seriler üretmeye başladı. Bunlar ABD ile İngiltere'de The CW ve Boomerang gibi kanallarda gösterime girdi. Bu seriler tıpkı orijinal serilerin konularının benzerini güncel yaşama uyarladı.
  Uzun filmleri  Jerry ve Gene Kelly 1945 MGM müzikal filminde Anchors Aweigh.
  1945 yılında Jerry özel efektler yardımıyla Gene Kelly ile birlikte oynatıldı. Bu filmde ünlü animasyon karakteri Jerry dans okulu öğrencisine yardımcı oluyor ve onun ödül almasını sağlıyordu. MGM'nin diğer filmi ise Esther Williams ile Tom ve Jerry'nin her ikisininde oynadığı filmdir. Bu filmde Tom ve Jerry denizaltında kovalamacalarına devam ederken ünlü yüzücü Esther'in bir ahtapot tarafından yakalandığını görürler ve onu kurtarmak için işbirliği yaparlar.
  Tom ve Jerry ikilisi 1988 yılında klasik Amerikan animasyonuna saygı amaçlı yapılan bir animasyonda küçük bir bölümde yer aldı.Ancak bu filmde ödeme ile ilgili çeşitli yasal sorunlar çıkmıştır.[15]

   Forum Saati Cuma Nis. 20, 2018 1:20 am